Porsuk kılı, yaban domuzu kılı, at kılı ve sentetik kıllar. Bugün piyasada bu kadar çok seçenek varken, mümkün olan en iyi tıraşı deneyimlememek için hiçbir mazeret yok. Kapsamlı kılavuzumuz, maksimum sonuçlar için doğru sakal fırçasını seçmekten, nasıl kullanılacağına kadar birçok şeyi açıklar.

SAKAL FIRÇASI NEDİR?

Sakal fırçası (veya tıraş fırçası), tıraştan önce yüzünüze tıraş sabunu veya kremi uygulamak için kullanılan küçük bir el fırçasıdır. Tasarımları, tipik olarak metal, ahşap, boynuz veya sentetik saplardan ve doğal veya sentetik malzemelerden yapılmış kıllardan oluşur.

Sakal fırçaları çeşitli şekillerde, boyutlarda ve malzemelerde mevcuttur ve erkek bakım setinin önemli bir parçasıdır.

BİLİNMESİ GEREKEN SAKAL FIRÇASI ANATOMİSİ

Daha önce hiç duymadığınız tıraş fırçaları ve tıraş aksesuarlarıyla ilgili terimlerle karşılaşabilirsiniz. Ne anlama geldiklerini anlamak, tıraş fırçasının ne olduğunu ve en iyisini nasıl seçeceğinizi bilmenin anahtarıdır.

Sakal fırçasının sapı elinize tam oturmalı ve köpürtme ve uygulama işlemi sırasında yeterli tutuş sağlamalıdır. Ama dürüst olalım, kim cilalı ahşaptan veya bizon kemiğinden yapılmış bir sakal fırçası sapı istemez ki? Peki ya krom, pirinç, nikel, alüminyum veya sentetik malzemelerden yapılmış bir kulp?

Bir tıraş fırçasının sizin için uygun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, onu elinize almaktır. Kararınız ne olursa olsun, bir tıraş fırçasının yalnızca kılları kadar iyi olduğunu unutmayın.

KALİTELİ BİR SAKAL FIRÇASI NEDEN ÖNEMLİDİR?

En kaliteli tıraş fırçaları, hızlı ve pürüzsüz bir tıraş sağlar. Her kıla nüfuz edecek ve aynı zamanda yumuşatacaklar. Çok yönlü bir fırçanız varsa, ölü deri hücreleri de atılır ve cildiniz pul pul dökülür.

Kaliteli bir sakal fırçası, tıraş kreminize veya sabununuza hava vererek hacimli bir köpük oluşturmalıdır. Köpük cildi korur ve pürüzsüz bir tıraş için hazırlar.

Doğru sakal fırçası olmadan uygun bir köpük elde edemezsiniz ve uygun bir köpük olmadan verimşi bir tıraş deneyimine sahip olamayabilirsiniz.

FARKLI TÜR BERBER VE ŞAHIS FIRÇALARIa

Mevcut çok sayıda tıraş fırçası türü arasında gezinmek, tıraşsız başınızın dönmesine neden olabilir. En yaygın tıraş fırçalarını ve faydalarını açıkladık. Bir fırçanın güçlü ve zayıf yönlerini kavradıktan sonra, tercihlerinize uygun olanı satın almak için daha donanımlı olacaksınız.

Yaban domuzu kılı sakal fırçası

YABAN DOMUZU KILI SAKAL FIRÇASI

Yaban domuzu kılı fırçaları daha güçlüdür ve kılları cilt yüzeyinden kaldırma konusunda iyi bir iş çıkarır. Bu, tatmin edici bir tıraş deneyimi için her sakalın altına köpüğü almayı kolaylaştırır.

Daha önce hiç tıraş fırçası satın almadıysanız veya kullanmadıysanız, yaban domuz kılı genellikle başlamak için iyi bir seçenektir.

Artıları

 • Zamanla yumuşar
 • Porsuk kılından daha ucuz
 • Tüyleri deriden kaldırmada etkilidir

Eksileri

 • İlk birkaç tıraş için rahatsız edici derecede sert olabilir
 • Porsuk tüyünden daha az su tutar
 • Domuz kıllarının kırılgan yapısı nedeniyle kılları diğer fırçalardan daha hızlı döker

AT KILI TIRAŞ FIRÇASI

At kılı tıraş fırçaları şimdi tekrar moda oluyorlar. Bazı sentetik fırça çeşitleri veya porsuk kılları kadar su tutmasalar da, orta yollu bir tıraş arıyorsanız, kullanmak için fazlasıyla yeterli.

Artıları 

 • Domuzun saçından daha yumuşak

Eksileri

 • Porsuk kıllarından ve bazı sentetiklerden daha az su tutar
 • İlk birkaç kullanım sırasında biraz kokabilir (evcil hayvan şampuanı, hoş olmayan kokuları gidermeye yardımcı olabilir)
 • At kılı, porsuk kıllarından daha fazla bakım gerektirir, yani erken kıl kaybını önlemek için kullanılmadığında uygun şekilde temizlenmeli ve saklanmalıdır.

SENTETİK ELYAF TIRAŞ FIRÇASI

Orta ila düşük dereceli sentetik fırçalar sıklıkla ya çok sert ya da çok gevşek olarak lanse edilir. İyi olan şey, teknoloji geliştikçe sentetiklerin kalitesinin daha iyi hale gelmesidir, yani çok geçmeden en itibarlı porsuk saç fırçalarıyla rekabet edebilecek sentetik sakal fırçaları görebiliriz.

 Artıları

 • Veganlar veya hayvan kıllarına alerjisi olanlar için ideal
 • Sentetik elyaf fırçaların bozulmadan önce iyi bir süre dayandığı bilinmektedir.

Eksileri

 • Birden fazla kullanımdan sonra bile ciltte sert bir hissiyata sebep olabilir
 • Ucuz fırçalar çok az su tutar, bu da zayıf bir köpük anlamına gelir
 • Üst düzey sentetik fırçalar, hala gümüş uçlu porsuk saç fırçalarından daha düşük kalite olarak kabul edilir.

PORSUK KILI SAKAL FIRÇALARI

Porsuk kılı tıraş fırçaları, satın alabileceğiniz en iyi tip üründür. Yumuşak ve dayanıklı, porsuk kılı, dünya çapındaki berberler tarafından performans ve görünüm söz konusu olduğunda en iyi malzeme ​​olarak kabul edilir. Porsuk kılı fırçaları, uygun şekilde bakılırsa yıllarca kullanılabilir

Artıları

 • Suyu diğer tüm hayvan kılı veya sentetik elyaf türlerinden daha iyi emer
 • Ciltte daha az tahriş hissi verir
 • Porsuk kılı inanılmaz derecede incedir, yani bu, fırçanın daha bol köpük üretmesine katkıda bulunan yüksek yoğunlukta kıllara sahip olduğu anlamına gelir.

Eksileri

 • Piyasayı dolduran pek çok ucuz taklit fırçadan dolayı otantik bir porsuk kılı sakal fırçası bulmak zor olabilir
 • Porsuk kılı sakal fırçaları pahalı olmakla ünlüdür, bu da muhtemelen ilk kez kullananlar için uygun olmadıkları anlamına gelir.

Bizimle iletişime geçtiğiniz taktirde Barış Fırça olarak sizlere gerekli desteği vermekten mutluluk duyarız.